Trachycarpus Fortunei - pestovanie
Trachycarpus fortunei – palma konopná
- Veľmi obľúbená palma pestovaná takmer po celom svete najmä z dôvodu svojej nenáročnosti a pomerne veľkej mrazuvzdornosti (za ideálnych podmienok až do 17C)
- Pôvod palmy konopnej je v Číne a postupne sa rozšírila vďaka svojej obľube do rôznych kútov sveta
- Z pevného kmeňa, ktorý zaisťuje maximálnu celkovú výšku rastliny až 15 metrov, vyrastajú charakteristické tmavo zelené listy tvoriace na vrchole rastliny vejár, ktorý dosahuje priemer až 110 cm. Pri zodpovedajúcej starostlivosti môže byť táto palma pestovaná aj v Českej republike a Slovenskej republike. Možno ju vidieť aj v zbierkach českých botanických záhrad. Vo voľnej krajine na území Českej republiky prirastá vyrastená konopná palma (s výškou kmeňa okolo 2 m) až 30 cm za kalendárny rok a za ten čas vytvorí 12 až 15 listov. Rastlina má rada pôdu s prímesou piesku a to hlavne z dôvodu dobrého odvodnenia okolia predovšetkým pred zimným obdobím.
Rastlina je pôvodom zo strednej a severovýchodnej Číny. Ako nepôvodná rastlina rastie aj v Japonsku. Sú to napospol horské palmy, niektoré druhy vrátane práve Trachycarpus fortunei vystupujú až do nadmorských výšok okolo 2 400 metrov. V Európe je pestovaná takmer vo všetkých oblastiach: v Nemecku, Rakúsku, Poľsku, ale aj v Dánsku a Švédsku.
Rastlina Trachycarpus fortunei je v teplejších oblastiach Európy (vrátane Britských ostrovov) aj v iných temperátnych oblastiach sveta (napr. na južnom ostrove Nového Zélandu a na Tasmánii) často pestovaná ako okrasná palma
Mrazuvzdornosť :
Z hľadiska mrazuvzdornosti je to jedna z najodolnejších paliem vôbec . Znáša bez poškodenia mrazy až –13 °C a je schopná prežiť teploty až –20 °C. Vo svojej domovine (Číne) prežije palma konopná bez znateľného poškodenia aj krátkodobo vystavenia teplotám až do -21 °C. Pri zabezpečení suchších podmienok počas zimného obdobia prežíva rastlina na území SR bez poškodenia aj relatívne veľké mrazy (ale len po dobu pár hodín) až do -17 °C.
Bez poškodenia v úplnom suchu a pod prístreškom prežije dospelý jedinec až -8 °C. Pokiaľ ide o mladé palmy konopné, tie je potrebné vždy chrániť pred príchodom mrazov nižších ako −5 °C. Proti poškodeniu mrazom je vhodné chrániť rastlinu proti dažďu a snehu tak, aby nedošlo k zamrznutiu vody vo vrchole stonky (srdci) rastliny. Toto opatrenie treba ešte doplniť zakrytím okolitej pôdy proti premrznutiu, napr. vrstvou suchého lístia (ideálne je ale zimovanie rastlín v skleníku).
Listy omrzávajú už pri −8 ° až −9 °C. Pokiaľ listy omrznú a nie je poškodená stonka rastliny, konopná palma na jar znovu bohato obrazí. Pokiaľ je konopná palma pestovaná ako izbová, odporúča sa v letných mesiacoch umiestniť rastlinu napr. na balkón, naopak v zimnom období potom radšej do chladnej miestnosti s teplotou od 5 °C do 15 °C. V zimných mesiacoch je potrebné obmedziť zálievku a rastlinu nehnojiť.