Ficus Microcarpa
Ficus Microcarpa:
- sa veľmi často pestuje ako bonsaj.
Vyhovuje mu veľmi svetlé stanovište bez priamych slnečných lúčov a to po celý rok.
Je dobré rastlinu natáčať, aby nerástla iba jedným smerom.
Teplota: počas vegetačného obdobia - bežná izbová teplota medzi 20 až 24 °C av zime nesmie klesnúť pod 13 °C. Vyžaduje pravidelnú zálievku, ktorú cez zimu veľmi obmedzujeme. Rastlina má rada veľmi vysokú vlhkosť vzduchu, čo zaistíme občasným rosením alebo kvetináč môžete umiestniť do misky s vlhkými kamienkami. Odporúča sa túto rastlinu minimálne dvakrát počas vegetačného obdobia osprchovať, čím sa zbaví aj prachu. Hnojenie je vhodné raz za 14 dní v čase rastu. Presádzanie je ideálne každý druhý až tretí rok na jar.
Upozornenie: pri preliatí dochádza k opadaniu listov. Listy sú zdravý škodlivé!
Stanovište
Fikusy všeobecne znášajú tienisté aj slnečné miesta. Pri výbere stanovišťa vo vonkajšom prostredí musíme dať pozor na priame slnečné lúče, ktoré by mohli listy popáliť. Na zimu umiestnime rastliny do vnútorného prostredia s teplotou okolo 14 ° C, pričom dávame pozor na prievan. Pokiaľ je rastlina vystavená studenému vzduchu, dochádza k žltnutiu listov ak ich postupnému opadávaniu.
Zálievka
Ficus nevyžaduje takú častú zálievku ako ostatné druhy fikusov. Vďaka tvrdým, dužinatým listom majú schopnosť zadržiavať vodu a znesú tak viac sucha. Zalievať by sme mali odstátu vodu, ktorá nie je studená. V opačnom prípade zažíva rastlina šok, na ktorý reaguje opadom listov.
Hnojenie
Bonsaje, ako všetky izbové rastliny, vyžadujú určitú dávku hnojenia. Prísunom kvalitných živín docielime silné a vitálne rastliny.
- V zimných mesiacoch hnojíme približne raz za mesiac tekutým hnojivom.
- Nikdy hnojivom nerosíme listy, ktoré by tak mohli dorásť do nežiaducich rozmerov a bonsaj by tak tratil na svojej jedinečnosti.
- V jarných mesiacoch zvýšime dávku tekutého hnojiva a hnojíme dvakrát do mesiaca.
- So začiatkom leta hnojíme nielen tekutým hnojivom, ale do pôdy pridávame aj hnojivá pevné a to opäť v intervale asi dvakrát do mesiaca.
Substrát na pestovanie
Ako už bolo vyššie spomenuté, jedná sa o rastlinu, ktorá má minimálne nároky na pestovanie. Toto tvrdenie platí aj o substráte. Pokiaľ sa rozhodneme rastlinu presádzať, využívame veľmi rýchlo priepustný substrát. Ideálny substrát sa skladá z dvoch dielov hliny a jedného dielu rašeliny. Do tohto základu primiešame štrk alebo antuku, poprípade perlit. Zakúpiť môžeme samozrejme už pripravený substrát vhodný na pestovanie izbových rastlín.
Presadzovanie
Rastlina potrebuje dostatok priestoru najmä pre svoj koreňový systém, preto je dôležité presádzanie do väčších kvetináčov.
- Sadenice presádzame každý rok.
- Mladé rastlinky sa presádzajú každý druhý rok.
- Ideálne obdobie na presádzanie je od neskorej jari do konca leta.
- Po presadení rastline dodávame miernu zálievku v závislosti od teploty okolitého prostredia.