Olivovník v našich podmienkach?
Kladiete si otázku, či je možné bez väčších rizík pestovať olivovník aj v našich klimatických podmienkach? V našom podnebnom páse je rozhodne vhodnejšie pestovať olivovník v priestrannom kvetináči, najmä pokiaľ je mladší a ešte nemá dostatočnú silu, ktorá by odolala zimným mrazom. Jeho teplotná odolnosť však nie je priam nepriaznivá, často prečká teploty do mínus 10 stupňov Celzia.
Ako sme už spomínali, staršie rastliny našu zimu ustáť môžu, len im musíme prihrnúť ku kmeňu vrstvu zeminy navyše a pokiaľ to ich rozmer a tvar ešte umožňuje, korunu chrániť čečinou.
Koľko toho olivovník vydrží?
Ak sa chystáte kupovať mladší a menší olivovník, tak ho na zimu presťahujte do chladnejšej miestnosti. Ideálny bude priestor s teplotou 10 -15 stupňov, ponúka sa napríklad chodba. Chladnejšia miestnosť je nevyhnutná na to, aby na rastline vyrašili púčiky. Olivovník sťahujte dovnútra aj von najlepšie v čase, keď vonku aj vo vnútri panuje rovnaká teplota. Zrejme sa ani tak nevyhnete čiastočnému opadaniu listov, ale nebude prebiehať v dramatickej miere a rastlina zostane zdravá.
Pokiaľ teda zvažujete celoročné vonkajšie umiestnenie olivovníka, musíte vziať do úvahy aj región, v ktorom žijete. Predsa len na Jesenicku môžete očakávať silné mrazy aj v dnešnej dobe, keď sú zimy čoraz miernejšie. Olivovník potrebuje k svojmu zdravému rastu dostatok vzduchu a tepla, mal by byť pestovaný na slnečnom mieste . Vzhľadom ku krajinám, odkiaľ olivovník pochádza, sa nemusíte báť ani letného poludňajšieho žiarenia, ten naopak olivovníky milujú a sú naň po stáročia zvyknuté.
Aj v našom pásme začína olivovník kvitnúť spravidla na prelome apríla a mája. Kvety sú drobné a majú bieložltú farbu. Počítať môžete aj s intenzívnou vôňou. Vráskavá kôra a atypický kmeň sú klasickým rozpoznávacím znamením olivovníka . Je to aj jeden z dôvodov, prečo je medzi ľuďmi taký žiadaný. Mohutná koruna s menším kmeňom lákala našich predkov už od staroveku.
Zalievanie olivovníka
Olivovník pestovaný na našom území zalievajte s citom. Staršie vonkajšie olivovníky zalievať vôbec nemusíte, koreňový systém je u nich dostatočne rozvinutý a vlahu si zaistí sami. Napriek tomu, že u nás v posledných rokoch bojuje rad regiónov s nedostatkom zrážok, pre dospelý olivovník je to úplne dostačujúce množstvo. Indikátorom usychania sú prirodzene listy, pokiaľ sa vo väčšom množstve začnú krútiť, zvážte, či si olivovník nezaslúži zaliať, predovšetkým u olivovníkov v kvetináči, pretože tie sa o seba sami nepostarajú.
Veľmi častým problémom pri pestovaní olivovníka je jeho preliatie. Zatiaľ čo pri usychaní problém pomerne rýchlo spoznáme, pri prelievaní dochádza k hnitiu jemných korienkov, ktoré dokážeme rozoznať, až je neskoro. Preto je lepšie so zalievaním otáľať, než ho preháňať.
Zastrihávanie olivovníkov
Počas mája a júna môžete vetvičky olivovníkov zastrihnúť, a čiastočne tak ovplyvniť tvarovanie jeho koruny. Vzhľadom na to, aké počasie u nás v priebehu týchto mesiacov panuje je lepšie zastrihovať dlhšie výhonky. Vďaka tomu nebude váš olivovník
rast závratne do výšky, ale skôr sa rozrastie polomer jeho koruny.
Plody-neplody
Keď má niekto z tuzemských pestovateľov šťastie, olivovník mu niekedy aj rodí, ale plody vo väčšine prípadov malé a chuťovo s tými stredomorskými alebo španielskymi nemajú nič spoločné.