Úvod / Návody a tipy na pestovanie

Ako pestovať olivovník?

Pozrime sa spoločne na základné pravidlá pestovania olivovníkov, sami rýchlo zistíte, že to nie je žiadna veda. Základnú starostlivosť rozhodne zvládnete bez nutnosti predošlých skúseností, rovnako tak sa zaobídete bez veľkých investícií do zimovania, dôležitý je kvalitný stredomorský substrát a hnojivo.

Ako na olivovník:

V súčasnej dobe si môže vybrať či chcete pestovať olivovník v kvetináči, alebo zasadíte do zeme. Vďaka stále miernejším zimám, už nie je potrebné olivovník pestovať iba v kvetináči, ale môžete ho mať v pôde a to na stále viac miestach v SR. Na Južnej Morave môžete olivovníky pestovať celoročne vonku bez nutnosti zimovania, v ďalších regiónoch SR stačí ľahké zimovanie pomocou textílie, alebo prístrešku z lexanu, je ale potrebné počítať s tým že môže prísť aj veľký mráz a vedieť na to zareagovať. Olivovníky bez problémov zvádzajú mráz do -12C (v kvetináči) v pôde sú ešte odolnejšie (až -15C). Olivovníky v kvetináči je potrebné na zimu pripraviť - zazimovať a to zabalením kvetináča do textílie, bublinkvej fólie... a dať ich na miesto kde na ne bude minimálne pršať alebo snežiť. Môžeme ich tiež preniesť do chladnej miestnosti, kde teplota bude do 15C, ale pokojne tam môže byť aj menší mráz. Miestnosť by mala byť dostatočne presvetlená a dobre vetrateľná. Olivovníky zalievame aj cez zimné obdobie, ale len veľmi mierne. U olivovníkov je najdôležitejší koreňový bal, pretože pri teplote -10 °C a nižšej môže dochádzať k vážnemu poškodeniu koreňov, čo by bolo pre rastlinu fatálne. Olivovník by mal zimu prečkať v priestore, ktorý bude chladný, ale zároveň dostatočne presvetlený.

O livovník v kvetináči môžete zazimovať aj vonku, kvetináč zabaliť dostatočnou vrstvou textílie, bublinkovou fóliou, dekou a dať na miesto kde naň bude minimálne pršať a snežiť

Z hľadiska vetra nemusíte mať obavy, bezpečne si poradia aj na veternom mieste. Listy olivovníka sú podlhovasté a majú elipsovitý tvar, môžu dosahovať dĺžku až 7 centimetrov a vzhľadom na pôvod tohto stromu sú v zime neopadavé, napriek tomu k ich priebežnej výmene dochádza a to približne po dobu dvoch až troch rokov.

Pestovanie olivoníka v nádobe

Olivovník môžeme pestovať ako na záhrade, tak aj doma. Na pestovanie doma sa však oveľa lepšie hodí v podobe bonsaje. Pri vonkajšom umiestnení voľte nádobu alebo kvetináč s ohľadom na fakt, že budete olivovník zazimovávať. Olivovník európsky sa uspokojí so štandardným substrátom pre olivovníky/palmy a citrusy, ktorý je súčasťou našej ponuky.

Olivovník v prírode nikto nikdy nezalieva, pretože rastlina tento druh starostlivosti skutočne nepotrebuje. Výdatná zálievka mu naopak zbytočne uškodí , preto ho zalievajte len občas, predovšetkým v období, keď je zazimovaný. Kedy prišiel správny čas na zalievanie vyhodnotíte najlepšie zo stavu lístkov.

Olivovník v kvetináči ale nemá vodu kde brať a preto cez leto pokiaľ je na slnečnom mieste a teploty cez 30C, môžete zalievať stredne. Uistite sa, že kvetináč má zospodu odtokovej diery, aby prebytočná voda mohla odtiecť.

Od kvetu až po olivy

Ak vám olivovník európsky pokvitne, uvidíte drobné, bieložlté, voňajúce laty, ktoré vyrastajú z úžľabia jednotlivých listov. Olivovníky kvitnú počas júna a júla. Rast olivovníkov je veľmi pomalý, preto sú vyrastené stromy veľmi cenené, veď tie najväčšie často dosahujú vek až 1000 rokov. Drevo z Olivovníka je pomerne tvrdé a zároveň cenené, pre jeho prekrásnu kresbu na reze.

Plodom olivovníka je oliva (dužnatá kôstkovica), ktorá býva guľovitého alebo vajcovitého tvaru. Olivy dosahujú veľkosť 1-3 centimetrov a hmotnosť 1,5-14 gramov. V našich podmienkach môžeme olivovník pestovať bez väčších komplikácií a dočkáte sa aj olív, predovšetkým na natvarovaných stromoch, na tvarovaných a bonsajoch plodia iba výnimočne. To ale vôbec neznamená, že nemá cenu ho pestovať, ide predovšetkým o esteticky zaujímavú rastlinu, ktorá vás navyše počas júna a júla poteší príjemne voňajúcimi kvetmi.

Choroby a škodcovia

Môžeme povedať, že odolnosť olivovníkov voči škodcom a chorobám je vysoká, najmä ak im zaistíte tie správne podmienky, naopak pri nedostatku svetla a prílišnej vlhkosti sa môže olivovník stretávať s baktériami, hubami alebo hmyzom.

Pokiaľ budete počas jari a leta pestovať olivovník na vonkajšom stanovišti, pravdepodobne sa časom stretnete so štítenkami a puklicami. V takom prípade vám odporúčame použiť prípravky proti škodcom na báze oleja.

Späť na zoznam