Úvod / Návody a tipy na pestovanie

Kedy dať olivovník von?

Olivovník radíme medzi vždyzelené rastliny. Nie je jeho prirodzenosťou, aby na jeseň či uprostred chladných mesiacov roka náhle napoly opadal. K výmene listov síce dochádza, ide však vždy o priebežný proces. Zimovať ho musíte na chladnejšom, ale svetlom mieste.

Listy spravidla na zimovisku neopadajú hneď . Dochádza k tomu postupne. Častým vinníkom býva premokrenie. Olivovník zalievame až vo chvíli, keď hrozí preschnutie substrátu. V ideálnych podmienkach vydrží bez zálievky aj dlhé týždne. Tie olivovníky, ktoré necháme zazimované vonku, však trápia opačný problém – o hĺbkovej zálievke si môžu nechať iba snívať. Väčšina vody totiž stečie po listoch a do pôdy v kvetináči sa jej dostane len minimum. A to platí aj pri letnom pobyte vonku.

Pretože však olivovník potrebuje vlahy naozaj málo, stojí za zhadzovaním listov iný problém – rýchla zmena teploty . V interiéri býva teplejšie a vzduch je suchý. Pred šokom olivovník najlepšie ochránite rosením listov, a to najlepšie každý deň. Zabránite tak zhodu listov a podporíte aj jeho jarnú regeneráciu.

Opadal vám olivovník? Nevadí

Ak má váš stromček ešte nejaké listy, nie je nič stratené. Ak ste až doteraz nepraktizovali rosenie, začnite s ním. A až olivovník začne rásť, skráťte dlhšie vetvy tak, aby koruna dostala opäť pekný tvar. Tento rez podporí aj rast nových listov na bočných vetvách, takže sa zelený habitat rýchlejšie obnoví. A pokiaľ budete mať naozaj šťastie, odvďačí sa vám olivovník várkou kvetov a neskôr aj plodov. Na domáci olivový olej to síce nebude, ale ako dekorácie sú vážne nenahraditeľné. A z čerstvých listov si možno uvariť aj čaj na zníženie krvného tlaku .

Späť na zoznam